Dette tjente Norges 180 viktigste aksjeinvestorer
Norske aksjeinvestorer har lagt bak seg et gnistrende år. Det viser regnskapene til Norges 180 viktigste investorer. Fremgangen er på 20 milliarder kroner.


Johan H. Andresen, Arne og Marianne Blystad, Frederik Mohn og Anders Misund gjorde opp fjoråret med milliardoverskudd. Hakk i hæl fulgte Harald Moræus Hanssen og Trond Mohn, samt Christen Sveaas.
Andresens eierselskap, Ferd Jha, gikk fra minus 2,8 milliarder til pluss 3,7 millioner, mens Blystad-ekteparets Blystad AS gikk fra pluss 1,3 til pluss 2,5 milliarder. Anders Misund rapporterte nær 3,7 milliarder i underskudd i sitt AM Holding i 2022, men kunne bokføre 1,4 milliarder i pluss for 2023.
Samlet gikk de 180 investorene Finansavisen har gått i sømmene fra 5,3 milliarder i underskudd i 2022 til 15,3 milliarder i overskudd i 2023 – en fremgang på 20 milliarder kroner.
Søsknene Christian og Helene Sundt bidro sterkt til økningen, sammen med Egil Stenshagen og Jan Petter Collier.
To gode Midelfart-år
Store kjente aksjenavn preger toppen, men legg merke til Norvestor-partner Trond Bjørnøy, som gjennom sitt Hevregalden rapporterte 304,4 millioner kroner i overskudd. På samme nivå er Tom Hagens Holding 2, og rett bak Jan Sigurd Otterleis Otterlei Group, Pål Magnus Reeds Pamar og Celina Midelfarts Midelfart Capital.
Sistnevnte rapporterte 229,9 millioner i overskudd i fjor. Det var riktignok ned fra 404,9 millioner året før.
Selv i et godt aksjeår var Midelfart langt fra alene om å gå tilbake. Det samme gjorde Aasulv Tveitereid og ikke minst Christen Sveaas, som tjente 668,8 millioner mot nær 1,4 milliarder året før.
Også Petter Stordalen, Frode Strand-Nielsen og Ketil Skorstad rapporterte lavere overskudd i sine eierselskapet, henholdsvis Strawberry Holding, Blue River Invest og Tigerstaden.
Norges viktigste aksjeinvestorer
| Investor | Investeringsselskap | Resultat 2023 | Resultat 2022 |
| Johan Henrik Andresen | Ferd Jha | 3.745,0 | −2.849,0 |
| Arne og Marianne Blystad | Blystad | 2.509,2 | 1.286,0 |
| Frederik Wilhelm Mohn | Perestroika | 1.499,2 | 1.711,6 |
| Anders Misund | AM Holding | 1.410,8 | −3.679,4 |
| Harald Moræus-Hanssen | Uthalden | 868,5 | 1.159,1 |
| Trond Mohn | Meteva | 867,8 | −723,4 |
| Christen Sveaas | Kistefos | 668,8 | 1.373,6 |
| Christian og Helene Sundt | Sundt | 541,5 | −428,1 |
| Kjell Christian Ulrichsen | Vicama | 539,9 | - |
| Egil Stenshagen | Stens Holding | 497,1 | 1,9 |
| Bjørn Rune Gjelsten | Gjelsten Holding | 396,7 | 486,5 |
| Helge Gåsø | Gåsø Næringsutvikling | 344,6 | −1681,7 |
| Petter Collier | Sandén (45%) | 327,5 | −338,7 |
| Trond Bjørnøy | Hevregalden | 304,4 | 175,0 |
| Tom Hagen | Holding 2 | 304,1 | 375,5 |
| Jan Sigurd Otterlei | Otterlei Group | 277,4 | −94,4 |
| Pål Magnus Reed | Pamar | 275,9 | 101,8 |
| Celina Midelfart | Midelfart Capital | 229,9 | 404,9 |
| Egil Christen Dahl | Vevlen gård | 223,1 | 80,9 |
| Edvin Austbø | Alden | 204,8 | −22,7 |
| Kim Wahl | Ceki | 193,4 | 132,7 |
| Jakob Hatteland | Jakob Hatteland Holding | 188,1 | −250,5 |
| Aasulv Tveitereid | Aat Invest | 157,0 | 305,1 |
| Olav Kristian Falnes | Kristian Falnes | 155,1 | 82,7 |
| Harald Espedal | Espedal & Co | 148,5 | 15,1 |
| Jan Haudemann-Andersen | Datum | 144,2 | −1.355,4 |
| Petter Anker Stordalen | Strawberry Holding | 143,1 | 565,9 |
| Erik Bartnes | Castel | 133,4 | 105,3 |
| Gert Wilhelm Munthe | North Murray | 122,6 | −23,8 |
| Jørgen Stenshagen | Jørst Holding | 108,1 | 3,4 |
| Frode Strand-Nielsen | Blue River Invest | 105,7 | 366,3 |
| Erik Bakkejord | Fjord & Atoll Sosyfr | 99,6 | 26,6 |
| Tom Bergesen | Gluteus Medius | 97,8 | 15,5 |
| Riulf Karsten Rustad | Ousdal | 96,1 | 56,0 |
| Erik Gunnar Braathen | Sayonara | 95,2 | −5,2 |
| Ivar Løge | Ivar Løge | 94,7 | −121,0 |
| Øyvin Anders Brøymer | Intertrade Shipping | 89,2 | 311,1 |
| Ketil Grim Skorstad | Tigerstaden | 79,3 | −214,5 |
| Roy Oddvar Myklebust | Norsund Kapital | 68,2 | 0 |
| Magnus Halvorsen | MH Capital | 68,1 | 154,1 |
| Atle Sveinung Eide | Maringto | 63,4 | 38,7 |
| Harald James Otterhaug | Hjo Invest | 63,2 | 88,9 |
| Bjarne Kveim Lie | Sandevik Invest | 62,8 | 124,2 |
| Oskar Bakkevig | Innovemus | 59,2 | 163,3 |
| Lars Bjørn Thoresen | LT Invest | 51,0 | 15,2 |
| Christer Bøckman Tunold | Apache | 48,0 | 28,1 |
| Einar Jørgen Greve | Cipriano | 41,4 | −96,9 |
| Hugo Lund Maurstad | Funkybiz | 40,9 | 14,9 |
| Dag Rasmussen | Rasmussen | 40,4 | - |
| Aksel Lund Svindal | A Holdings | 40,1 | −22,3 |
| Casper Ruud | Rttm Holding | 40,0 | 22,5 |
| Hermine Elisabeth Midelfart Malling | Pescara | 39,7 | −8,5 |
| Tor Dagfinn Veen | Veen Eiendom | 37,7 | −37,2 |
| Glen Ole Rødland | Corona Maritime | 37,0 | 8,2 |
| Petter Dragesund | Dragesund Invest | 36,4 | 43,9 |
| Espen Westeren | Titan Venture | 35,5 | 53,5 |
| Kjetil Langland Bøhn | KB Management | 34,8 | 33,2 |
| Bjørn Halvor Kise | Brumm Holding | 34,6 | 0,5 |
| Peter Hermanrud | First Partners Holding 5 | 34,2 | 24,2 |
| Kjetil Myrlid Aasen | Myrlid | 34,0 | −45,6 |
| Eigil Stray Spetalen | Kristianro | 33,4 | 26,9 |
| Ketil Sandhaug | Mustang Holding | 33,2 | 56,6 |
| Ole Henrik Bjørge | Nes Invest | 32,7 | 66,3 |
| Peter Martin Anker | Langebru (80%) | 32,6 | 49,0 |
| Helene Jebsen Anker | Langebru (20%) | 32,6 | 49,0 |
| Lars Henry Andre Nordby | Libert | 27,0 | −16,9 |
| Espen Fjogstad | Synesi | 26,6 | −31,8 |
| Joachim Sverre | Touch Of Madness | 25,7 | −0,8 |
| Kai Jordahl | Adrielle | 24,4 | 2,3 |
| Eirik Bergh | Nordic Delta | 24,1 | 48,6 |
| Harald Arnet | Hato Invest | 24,0 | 7,7 |
| Guttorm Bjerke | Guttis | 20,5 | −21,6 |
| Morten Sigval Bergesen | Breifonn | 18,9 | 18,3 |
| Gaute Eie | Er Capital | 18,9 | 14,1 |
| Stian Folker Larsen | Livermore Invest | 17,0 | −9,5 |
| Ole Petter Kjerkreit | Opek Invest | 16,8 | 24,8 |
| Ulf Vadset Huse | H Cap | 16,6 | 23,4 |
| Marius Jørgensen | Scan Chemicals | 16,4 | −119,1 |
| Bjørn Stray | Firecon | 15,0 | 4,8 |
| Haakon Sæter | Silvercoin Industries | 14,8 | −64,1 |
| Jørgen Kjærnes | Namløs | 14,6 | 16,2 |
| Christian Ringnes | Ringnes Holding | 13,2 | 109,0 |
| Sverre Birger Flåskjer | Holding Nausttun | 12,9 | 4,3 |
| Snorre Erik Øverland | Trapesa | 12,7 | 25,7 |
| Rikke Bakkejord | Rara | 12,6 | 8,8 |
| Erik Osmundsen | Creo Foundation | 12,2 | 0 |
| Gregers Barman Gabrielsen | Valleløkken | 11,6 | 0,3 |
| Thomas Philipp Fleischer | Acier | 11,5 | −17,7 |
| Kristofer Solvang | Alpine Capital | 10,5 | −14,3 |
| Camilla Veen | Jivanmukta (28%) | 10,0 | 24,3 |
| Anders Gaarud | Anga Kapital | 9,4 | −33,1 |
| William Hatle | Hatle | 8,2 | −8,2 |
| Jan Tellef Thorleifsson | Styrbord | 8,1 | −0,8 |
| Kjell Frode Grøttås | Kfg | 7,3 | −1,2 |
| Hans Henrik Riddervold | Knightfield Holding | 6,8 | 15,4 |
| Petter Bjertnæs | Pebje Holding | 6,8 | 6,8 |
| Lars Tore Brandeggen | U-Turn Ventures | 6,8 | 6,4 |
| Eigel Ingvar Thom | Trethom | 6,5 | 3,8 |
| Fredrik Daylemani Sneve | Citadell | 6,5 | 0,9 |
| Erling Braut Haaland | Sola M600 | 6,5 | −0,1 |
| Trygve Christoffer Bruland | Cosimo | 5,7 | 7,3 |
| Hans Herman Horn | Norus Holding | 5,5 | 26,5 |
| Jan Petter Wilhelm Courvoisier Sissener | Cousi Invest | 4,6 | 16,7 |
| Pål Erik Robinson | Pe United | 4,6 | −3,3 |
| Bjørn Kjos | Sneisungen (33%) | 4,5 | −4,8 |
| Atle Sandvik Pedersen | Dichesbuen | 4,4 | 20,2 |
| Andreas Wold Hofstad | Cmdc | 4,3 | −2,7 |
| Nicolay Grove | Ørn | 4,2 | −0,4 |
| Svend Egil Larsen | Selaco | 4,1 | 3,0 |
| Torkel Aaberge | Speedo Invest | 4,0 | 3,5 |
| Christian Torp Saure | Sterna Holding | 4,0 | 0 |
| Bjørge Andre Gretland | Convexa | 4,0 | −34,4 |
| Simen Flaaten | Leverage Invest | 3,9 | 3,1 |
| Jens Karvel | New Haven (50%) | 3,7 | 1,2 |
| Lauritz Karvel | New Haven (50%) | 3,7 | 1,2 |
| Tore Rynning Nielsen | Squamlake | 3,5 | - |
| Christen Heiberg | Millenium | 3,4 | −26,2 |
| John Olof Ljungblom | Tifa Industries | 2,9 | 6,9 |
| Jon Hindar | Petrus Holding | 2,8 | 4,9 |
| Olav Gunnes | Gemsco | 2,6 | 17,5 |
| Odd Harald Hauge | Barske Gleder | 2,6 | 2,3 |
| Fredrik Walsøe | Fender Eiendom | 2,5 | 16,5 |
| Espen Tingvoll Teigland | E.T.T. Holding | 2,4 | 0 |
| Mads Henrik Syversen | Florabakken | 2,2 | 14,8 |
| Christian Mikkel Dobloug | Glencoe | 2,2 | −4,1 |
| Geir Moe | Ggg Invest | 1,6 | 2,6 |
| Henrik Lisæth | H1 Holding | 1,3 | 13,4 |
| Christian Egede-Andersen Sonberg | Viam Meam | 1,3 | 0,1 |
| Marius Borthen | Magellan Capital | 1,3 | −0,1 |
| Paal Hveem | Greenwich Land Securities | 0,9 | 257,2 |
| Lars Carl Fabian Qvist | Qvist Holding | 0,8 | 24,3 |
| Susanne Stuffers | Ubiquity | 0,7 | −0,3 |
| Jan-Erik Hæreid | Haber | 0,6 | 0,3 |
| Erik Fjellvær Hagen | Alaska Sport | 0,5 | 50 |
| Jon Alexander Rosén | Glis | 0,4 | −0,5 |
| Steinar Breidsvoll Hoen | Specter Invest | 0,2 | −8,4 |
| Vegard Vennatrø Søraunet | Søraunet Invest | 0,1 | 7,0 |
| Egil Jørgen Hilstan Paulsen | Ejp Holding | 0,1 | 0,1 |
| Odd Ingar Solbakken | AS Ekre | 0,1 | 0 |
| Roger Berntsen | BullBerntsen | 0,1 | 0 |
| Are Juklestad Berg | Bossnuten | 0,1 | −0,1 |
| Roar Henden (Stolt Utvikling) | Henden Invest | 0,0 | −0,3 |
| Alexander Hagen | Iron Capital | −0,1 | 0 |
| Håkon Strand (Forstaden Eiendom) | Forstaden Eiendom | −0,4 | 2,4 |
| Erlend Dunér Henriksen | Henriksen Bygginvest | −0,8 | −1,8 |
| Ragnhild Wiborg | Cerebrum Invest | −1,0 | 0,7 |
| Trygve Halvor Roald | Tryggen Invest | −1,2 | 7,5 |
| Jan Henning Johannessen | Jj-Liberty | −1,2 | 0,1 |
| Martin Nes | Hanekamb Invest | −1,5 | −6,3 |
| Trond Roger Saksenvik | Sitting Bull | −1,7 | −5,3 |
| Tore Bjark | Camelback Holding | −2,1 | −39,3 |
| Thor Hushovd | Thor Hushovd | −2,2 | −2,0 |
| Ståle Hellenes | Stålhe Invest | −2,3 | 0,4 |
| Øistein Widding | Helseknekken | −2,3 | −0,4 |
| Peter Chester Warren | Moorgate Ltd | −2,9 | 0,1 |
| Ottar Haugerud | Strigen | −4,2 | 19,8 |
| Finn Haadem | Haadem Invest | −4,4 | −145 |
| Reidar Charles Fredrik Fougner | Fougner Invest | −5,1 | −48,7 |
| Karl Heine Ulvebne | Q Capital | −5,2 | 12,7 |
| Terje Nesbakken | Athena Invest | −5,2 | 5,5 |
| Svein Harald Øygard | Energy Investors | −7,2 | 13,5 |
| Bård Brath Ingerø | Lagopus | −7,3 | −8,8 |
| Didrik Johannes Vigsnæs | Dima | −8,4 | −3,8 |
| Alexander Borgen | Sp Capital 22 | −9,1 | −107,1 |
| Reidar Langmo | Rebelijo Invest | −10,8 | −2,3 |
| Terje Bakken | Kikinn Invest | −11,8 | −11,5 |
| Kristian Gjertsen Lundkvist | Middelborg | −16,5 | −9,7 |
| Anders Kvåle | Steelbird | −17,7 | 13,6 |
| Ole Morten Halvorsen | Om Holding | −18,5 | 135,3 |
| Ståle Roar Rodahl | Storfjell | −24,0 | −12,0 |
| Simen Thorsen | Hortulan | −27,2 | −161,4 |
| Bjørn Maaseide | Bfbk Holding | −33,9 | −5,3 |
| Sjur Thorsheim | Pro | −39,1 | −124,1 |
| Kåre Jostein Grøtta | Storetind | −56,9 | 55,5 |
| Trond Olav Frigaard | Soland Invest | −60,6 | 23,9 |
| Lars Nilsen | Lani Invest | −80,4 | −69,8 |
| Øystein Stray Spetalen | Ferncliff Holding | −85,2 | 172,0 |
| Lars Helge Helvig | Valinor | −115,9 | 449,2 |
| Grunde Eriksen | Altitude Capital | −118,4 | −62,0 |
| Jens Rugseth | Karbon Invest (60%) | −376,1 | −302,8 |
| Rune Syversen | Karbon Invest (40%) | −376,1 | −302,8 |
| Erik Must | Must | −607,2 | −2.737,2 |
| Eilert Giertsen Hanoa | AS Real-Forvaltning | −1.267,9 | −668,8 |
| Stein Erik Hagen | Canica | −1293,0 | −23,1 |
Alle tall i millioner kroner.
Bakkevig vokser kraftig
Oskar Bakkevig er en mann som har bygget seg stort opp i kontorfellesskap med Erik Braathen. Hans Innovemus sto med 50 millioner i egenkapital i 2018, men har banket inn gode overskudd år for år. Fjorårets 59,2 millioner var riktignok lavere enn 163,3 millioner året før, men Bakkevigs egenkapital var ved inngangen til dette året på 318,8 millioner.
Også Ole Petter Kjerkreit fremstår immun mot store aksjetap. Hans Opek Invest har tjent penger hvert år fra 2018, og egenkapitalen har vokst fra under 10 til nær 80 millioner etter 16,8 millioner i pluss i fjor.
Kjerkreit sitter sammen med Egil Dahl og Peter Hermanrud. Begge hadde strålende år i fjor. Hermanruds First Partners Holding 5 gikk med 34,2 millioner i overskudd, mens Egil Dahls Vevlen gård tjente 223,1 millioner.
Sterkt fra idrettstopper
Like god investor er Kristian Falnes. Han gikk fra 82,7 millioner i overskudd i 2022 til 155,1 millioner i overskudd i 2023.
Med det samme vi er i Stavanger tar vi med Harald Espedal, som matcher Falnes med sitt overskudd på gnistrende 148,5 millioner i fjor.
Der Falnes og Espedal representerer lang erfaring, har noen idrettsutøvere markert seg i aksjemarkedet gjennom Aksel Lund Svindal, Casper Ruud og Erling Braut Haaland.
Svindal fikk føle bakrusen fra Euronext Growth-boomen under corona, men i fjor rapporterte han 40,1 millioner i overskudd for A Holdings. Omtrent nøyaktig det samme rapporterte Casper Ruud for sitt selskap, Rttm Holding.
Erling Braut Haaland viser ikke store tall i aksjemarkedet ennå gjennom sitt Sola M600, men går i det minste med 6,5 millioner i pluss, identisk som året før.
Taperne i fjor
Men det gikk ikke bra for alle investorene i fjor. Stein Erik Hagen og Eilert Hanoa bokførte begge underskudd i milliardklassen i sitt Canica og Real-Forvaltning. Must rapporterte 607,2 millioner i minus, hvilket var bedre enn minus 2,7 milliarder året før.
Et nytt svakt år hadde Karbon-toppene Jens Rugseth og Rune Syversen med 376,1 millioner i minus. Også Grunde Eriksen har gjort det dårlig i sitt Altitude Capital i noen år. 62 millioner i minus fra 2022 ble til 118,4 millioner i minus i 2024.
Øystein Stray Spetalen måtte rapportere minus i fjor, og Lars Nilsen har slitt med dårlige investeringer, særlig knyttet til vindkraft. Legg på Trond Frigaard, som hadde 60,6 millioner i minus i sitt Soland Invest og Sector Alarm-milliardær Sjur Thorsheim, samt Bjørn Maaseide, som begge måtte tåle tap i 30-millionersklassen.
Andre kjente navn med minus i bøkene i fjor var Solon-gründer Simen Thorsen, øyelege Ole Morten Halvorsen og Tønsberg-investor Kristian Lundkvist.
Alder gjør en ikke immun mot underskudd. Peter Warren fikk 2,9 millioner i minus i sitt Moorgate. Selv den smarte oljeinvestoren og tidligere Ap-toppen Svein Harald Øygard måtte tåle underskudd på 7,2 millioner i fjor i sitt Energy Investors.